19 MAYIS Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 MAYIS 1919
Mustafa Kemal ve arkadaşları yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için çareler arıyorlardı. Bunun için arkadaşlarıyla planlar yapan Mustafa Kemal, Osmanlı Devleti’nin başkenti İstanbul’dan Samsun’a deniz yoluyla gitmeye karar verdi. Kara yoluyla gitmek isterse düşmanlar tarafından yakalanması tehlikesi vardı.  Bunun için arkadaşlarıyla Bandırma Vapuruna bindiler. 19 Mayıs 1919 tarihinde vapur Samsun’a geldi ve Mustafa Kemal vapurdan inerek kendisini karşılayan Samsunlular ile buluştu.

Halk, Mustafa Kemal Paşayı coşkuyla karşıladı. Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşını yani milli mücadeleyi  başlattı. Bunun için halk ile toplantılar yapması gerekiyordu . Bu sebeple Samsun’dan sonra  Amasya, Erzurum ve Sivas’a gitti. Amasya, Erzurum ve Sivas’ta farklı tarihlerde toplantılar yaptı. Yurdu kurtarmak için halktan güç ve destek aldı. Sonra Ankara’ya geldi.

23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisini açtı. Meclis, savaşla ilgili kararlar aldı. Kurtuluş Savaşı üç yıl sürdü. 30 Ağustos’ ta zafere ulaştık. Her 19 Mayıs tarihinde bayram yaparız. Atatürk bu bayramı gençlere armağan etti.