5N 1K Soruları içeren 15 Soruluk Test

 

BİLGİSAYAR ve EGEMEN

Minik Egemen ‘nin babası işlerini bir süre evden idare etmesi gerekiyordu. Bunun için internet üzerinden kimi zaman canlı bağlantılarla iş arkadaşlarıyla görüşüyor kimi zaman da elektronik posta ile işlerini hallediyordu. Bütün bunların nasıl yapıldığını merak eden Egemen, sürekli babasına bilgisayar ile ilgili soru soruyordu. Babası da bütün sorularına cevap veriyordu ancak sorulardan bir tanesi babasının çok dikkatini çekmişti.

-Baba senin bilgisayarın var istediğin kadar oyun oynayabilirsin. Kimse seni bilgisayar başından kaldırmıyor.Neden sürekli oyun oynamıyorsun? , diye sordu.

Babası da küçük Egemen’e ; Aslında bilgisayarlar insanların hayatını kolaylaştırmak için icad edildi. Bir kişinin bilgisayarının olması mutlaka oyun oynaması anlamına gelmez. Ben bilgisayarımı işlerimi yapabilmek için kullanıyor, sonrasında da kapatıyorum. Sürekli oyun oynamak faydasız bir uğraştır ve insanların zamanlarını boşa harcamasına sebep olur. Bilgisayar oyunları için sadece haftasonunda annen veya ben belirli bir süre sana izin veriyoruz. Lütfen bizim verdiğimiz sürenin dışına çıkma ve sadece belirlediğimiz oyunu oynayabileceğini unutma.” dedi.

Minik Egemen ise babasının söylediklerinden sonra günlük yaşantımızı planlarken zamanımızı boş uğraşlara ayırmamamız gerektiğini söyledi.