1.DENEME SINAVI İÇİN TIKLAYIN

İLKOKUL 2. SINIF ONLİNE DENEME SINAVI

TÜRKÇE

Toplam 15 Türkçe Sorusu mevcut. Aşağıdaki metni okuduktan sonra sorulara başlayınız.

Kömür

Kedim vardı eskiden rengide simsiyah olduğu için adını da Kömür koymuştum çünkü etrafımda gördüğüm en siyah nesne kömürdü. Sobaya konulan kömür ise benim yaşadığım yerde kış mevsiminde ısınmak için kullanılan bir yakıt türüydü. Sobamız yandığında kedim Kömür'de hemen sobanın yanına yatıveriyordu.

Taşa benziyordu ama evimizin sobasına konulduğunda yanıyor ve bittiğinde de sadece külü kalıyordu. Nasıl olupta bu taşa benzeyen nesnenin yanabildiğini merak ettiğimden bir gün dedeme bunun sebebini sordum. Dedem de kömürün yer altından madenciler tarafından çıkartıldığını ve fosil denilen yakıt türü olduğunu söyledi. Eskiden yaşamış bitkilerin yer altında kalmasıyla katılaştığını ve değişime uğradığını söyledi. Yanıcı bir madde halinde olduğu anlaşılınca birçok alanda kullanılmış. Sonrasında şimdi hala güldüğüm bir soruyu dedeme sordum.
-- Dede acaba kedim kömür de mi yer altından çıkartıldı?
Dedem sorumu duyunca gülmemek için kendini zor tuttu ancak öncelikle soru sorduğum için teşekkür etti ve ciddi biçimde sorumu cevapladı. Dedem konuşmamızın sonunda hiç unutmadığım şu sözü söyledi: "İnsanlar merak ederse öğrenir."

Zamanla merak ettiğim birçok şeyi öğrenmekle beraber dedemin de ne kadar haklı olduğunu gördüm.

İlk 4 soruyu metne göre cevaplayınız.

HAYAT BİLGİSİ

Toplam 15 Soru mevcut

MATEMATİK

Toplam 15 Soru mevcut

2 DENEME SINAVI İÇİN TIKLAYIN

TÜRKÇE

AKILLI ÇİFTÇİ

Akıllı bir çiftçi varmış. Ama bu çiftçinin oğullarıyla başı dertteymiş. Çünkü oğulları birbirleriyle hiç geçinemez, durmadan çekişirlermiş. Çiftçi, oğullarına ne dediyse kâr etmemiş. Çocuklar o kötü huylarını bir türlü değiştirmemişler. Atışıp çekişmeye devam etmişler. Adamcağız sözle başa çıkamayacağını anlayıp “Bari şunlara bir örnek göstereyim.” demiş.

Oğullarını yanına çağırmış. Onlardan birkaç demet de çubuk istemiş. Oğullarını karşısına almış. Çubukların hepsini bir demet yapıp bağlamış. Sonra oğullarına verip “Kırın bakayım şunları!” demiş. Çocuklar uğraşmışlar, didinmişler ama çubukları bir türlü kıramamışlar. Bunun üzerine çiftçi, demeti onlardan alıp çözmüş. Çocukların hepsine birer çubuk verip “Şimdi kırın bakalım." demiş.

Çocukların hepsi de ellerindeki çubukları kolayca kırmışlar. Baba “Görüyorsunuz ya evlatlarım.” demiş. “Birlik olursanız düşmanlarınız size bir şey yapamaz. Ama birbirinizle geçinemez, çekişmeye devam ederseniz düşmanlariniza tek başınıza karşı koyamazsınız, yenilip gidersiniz.”

İlk 4 soruyu metne göre cevaplayınız.


HAYAT BİLGİSİ TESTİ


MATEMATİK TESTİ

3.DENEME SINAVI İÇİN TIKLAYIN

TÜRKÇE

Türkçe Soruları toplam 15 tane. Bu sorulardan 5 tanesini aşağıdaki metni okuduktan sonra cevaplamalısın.

 

Sarı Şeritli Ayakkabı

Bundan yıllar önce babasının hastalanması sebebiyle evde yeteri kadar ilgilenilemeyen Ali adında bir çocuk varmış. Babasının hastalığına koşturan annesi çocuğuyla yeteri kadar ilgilenemiyormuş. Bu yüzden Ali'nin annesi şehirde oturan kız kardeşinden kendi çocuğuna da bir süre bakmasını rica etmiş.

Çocuğun durumunu bilen teyzesi de çocuğun yanlarında yaşamasını kabul etmiş. Çocuğun teyzesinin yine kendisi gibi çok iyi kalpli eşi de bu duruma sevinmiş. Aynı zamanda çocukları da bizim Ali ile aynı yaşta sayılırmış. Ali teyzesinin yanına istemeye istemeye gitmiş çünkü babasının durumu onun bu yolculuğunun güzel geçmesi için bir engelmiş.

Yol boyunca babasının iyileşeceği gün yapacaklarını düşünmüş. Teyzesi ve eşi onu terminalden alıp eve götürmüşler. Teyzesinin yanı da olsa gittiği yerde yoksunluk hisseden Ali'nin en büyük tesellisi ona babasının iyileşeceğini söyleyen teyzesi ve onun eşiymiş.
- "Baban güçlü adamdır iyileşir merak etme." demeleri bile Ali'nin gününün güzel geçmesine sebep oluyormuş.

Bir gün teyzesinin kocası olan Reşit bey kendi çocuğu ve Ali'ye dönerek birlikte çarşıya alışverişe gideceklerini söylemiş. Çocuklar çarşıda vakit geçireceklerine çok sevinmişler. Hep birlikte otobüse binerek çarşıda inmişler ve ayakkabı mağazalarını gezmeye başlamışlar.

Ali ilk defa gördüğü bir çok mağazaya hayran hayran bakıyormuş. Nihayet bir mağazaya girmişler. Reşit bey kendi oğluna üzerinde sarı şeritleri olan bir ayakkabı seçerek denemiş ve oğlu da beğenince ayakkabıyı almaya karar vermişler.

Ali de kendi ayakkabısının eskimiş olduğunu biliyormuş ama ayakkabısını alacak babası hasta yattığı için içi burkulmuş. Reşit bey bu esnada satıcıya dönerek aynı ayakkabıdan Ali'ye de alıyoruz demiş.

Kafası önde olan Ali bunu duyunca birden "Babam bana alır." demiş. Reşit bey de "Tabi ki alır ancak şu anda ayakkabılar benden, baban iyileşince o da yine ikinize ayakkabı alır ödeşiriz." demiş.

Ali bu öneriyi duyunca sevinmiş. Aynı ayakkabıdan Ali'ye de almışlar. Ali hiçbir zaman bu iyiliği ve özellikle alışverişte bile kendi çocuğundan ayırt etmeyen Reşit amcasının güzel kalbini hiç unutmamış.

İlk 5 Soruyu Metne göre cevaplayınız .